BEBEĞİN CİNSİYETİ ÖNCEDEN BELİRLENEBİLİR Mİ?

connaitre-sexe-bébé
Erkek evlat doğuramadığı gerekçesiyle suçlanan kadınlar aslında bilimin ilerlemesiyle birlikte berat ettiler de denebilir. Halk arasında bilinen en büyük yanlış cinsiyeti kadının belirlediği erkeğin ise bu konuda masum olduğudur. Kesinlikle bilimsel ve gerçek olan şudur ki kadın sadece yumurta üretir cinsiyet belirleyici X ve Y kromozomları ise erkek tarafından sperm vasıtasıyla yumurtaya ulaştırılır ki buradan da anlaşılacağı üzere 100 tane oğlu olanın da cinsiyetini baba belirlemiştir 100 tane kızı olanın da… Bu konuda illa ki bir cinsiyet seçiminiz olacaksa bilimsel dayanağı olan ve olmayan yöntemlerin bazılarını aşağıda sıraladık. En geçerli yöntemden, en bilindik fakat bilimselliği olmayan ve işe yaraması kesinlikle garanti olmayan kocakarı yöntemlerine kadar bahsettik.

BİLİMSEL DAYANAĞI OLMAYAN YÖNTEMLER
Bebeğin cinsiyetini belirlediği düşünülen ve halk arasında kocakarı yöntemleri olarak tanımlanan yöntemler bilimsel dayanağı olmayan geçmişten günümüze kadar halk arasında kullanılagelmiş yöntemlerdir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir: İlişkiye girme zamanını, ilişki pozisyonunu ve/veya orgazm olma önceliğinı ayarlamak, yeme içme düzenini ayarlamaya çalışmak, tatlı, tuzlu, ekşi gıdalar tüketmek gibi durumlardır. Beslenmenin doğacak bebeğin cinsiyetini belirleme inanışı günümüzde de devam etmektedir. Gebelik Öncesi( Prekonsepsiyonel) Beslenme Yöntemi adı verilen bu yöntem; gebelik öncesinde alkalen beslenilirse erkek bebek, asitli gıdalarla beslenirse kız bebek sahibi olunacağı varsayımına dayanmaktadır. Beslenme ile bebek cinsiyeti arasında bir bağ olduğuna dair bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte bu yöntemi bazı doktorlar önermektedir. Halk arasında yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ise Çin Takvimidir. Çinlilerin uyguladığı bir yöntem olan Çin Takviminin de bilimsel dayanağı bulunmamaktadır.

BİLİMSEL TEMELE DAYANAN YÖNTEMLER
Shettles Yöntemi: Dr. Shettles tarafından geliştirilmiştir. Bu yönteme göre yumurtlama günü belirlenir ve erkek bebek sahibi olmak isteyenler yumurtlamadan bir gün önce, kız bebek sahibi olmak isteyenler ise yumurtlama döneminden 2-4 gün önce ilişkiye girmelidirler. Başarı oranının %75 olduğu iddia edilmektedir.
Babychoice (bebek seçimi) Yöntemi: Bu yöntem; yumurta hücresinin yılın belli dönemlerinde X spermini belli dönemlerinde Y spermini ve belirli bir dönemde de her iki spermi kabul edeceği varsayımına dayanmaktadır. Kadının yumutlama dönemine göre hazırlanan takvim ile hangi dönemde ilişkiye girilirse hangi cinsiyette bebek sahibi olunacağı belirtilmiştir. Bilimsel yönü kesin olmayan bu yöntemin başarı oranının %90 a yakın olduğu iddia edilmektedir.
Microsort Yöntemi: Bilim çevrelerinde en çok kabul gören yöntem olup, menideki spermler flow sitometri adı verilen özel bir yöntem yardımıyla X ve Y fraksiyonlarına ayrılıp istenen cinsiyete göre aşılama yöntemiyle rahim içine X veya Y spermi içeren fraksiyon verilir. Yöntemin kız bebek için %90, erkek bebek için %74 başarılı olduğu rapor edilmektedir.
EN BAŞARILI YÖNTEM!!!
PGT yöntemi: Çağımızda bilinen en etkili yöntem PGT yöntemidir. Bu yöntemde ilaçlarla kadının yumurtalıkları uyarılıp daha üretken olması sağlanıp kadından alınan yumurtalar laboratuvar ortamında erkeğin spermi ile döllenir ve embriyo oluşturulur. İstenen cinsiyetteki embriyo seçilip rahime yerleştirilir. Diğer embriyolar istenirse dondurulup ileride de kullanılabilmektedir. İstenmezse imha edilir. Aşırı pahalı bir yöntemdir ve ülkemizde çok da yaygın olmamakla birlikte birkaç merkezde uygulaması yapılmaktadır. %100 civarında başarı oranı olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Asıl kullanılma amacı düşük yapan veya kalıtsal hastalıklar v.s gibi doğum engeli bulunan anne adayları için kolaylık sağlamaktır.

Önceki Yazı:KALPLİ KURABİYE
Sonraki Yazı:KISA GELİNLİK MODELLERİ
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.