BEBEK BESLENMESİNDE NİTRAT İÇEREN SEBZELERE DİKKAT!

NİTRATNitrat ve nitrit: Koyu yeşil sebzeler ve kök sebzelerde  bulunur. En fazla nitrat bulunan sebzeler; havuç, şeker pancarı, şalgam, kereviz, kereviz yaprakları, ıspanak, brokoli, dereotu, kara lahana ve maruldur. Sebzelerde bulunan nitrat ve nitrit oranı; yetiştiği toprak, iklim ya da gübreleme şekline göre farklılık gösterir. Bazı bölgelerde yetiştirilen sebzelerde nitrat seviyesi çok düşük olabilirken, bir başka bölgede yetiştirilen sebzelerdeki oran çok yüksek olabilir. Özellikle son yıllarda kullanılan azotlu gübreler bitkilerdeki nitrat seviyesini arttırmaktadır.

Nitrat ve nitritin belirli oran üzerinde vücuda alınması vücuda zarar vermektedir ve 6. Aydan önce bebeklerin sindirim sisteminde nitratı giderecek enzimler gelişmediği için zehirlenmelere yol açabilmektedir. Zehirlenme belirtisi bebeğin ağız ve göz çevresinde maviliklerin oluşmasıdır. Mavi bebek sendromu adı verilen bu belirtiye rastladığınızda zaman kaybetmeden doktora başvurunuz.

Nitrat içeren sebzelerin haşlanarak sularının dökülmesi sebzelerdeki nitrat seviyesini düşürmektedir. Bu nedenden ötürü bu sebzelerin ayrı pişirilip yemeklere katılması daha sağlıklı olacaktır.( Ayrıca yetişkinler içinde geçerli olan uyarı, bu sebzelerle pişirilen yemeklerin 2 kereden fazla ısıtılmamasıdır!) Nitrat genelde sebzelerin damarlı kısımlarında birikmektedir, bebeklere yapılan yemeklerde damar kısımların kullanılması yerine yaprakların kullanılması tercih edilmelidir. Bu sebzeleri 3 aydan küçük bebeklere kesinlikle yedirilmemelidir!

Yazar
Yazar
Ebru İNCE/ Site Yöneticisi Siyaset Felsefesi Uzmanı& Eğitim Danışmanı Harzem Şah & Babür Şah'ın annesi:)
Önceki Yazı:KIYMALI PAZILI YEMEĞİ( +8 ay )
Sonraki Yazı:SEBZELİ KURU FASÜLYE& ZERDEÇALLI BULGUR PİLAVI
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.