BEBEK KAHVALTISINDA AYLARA GÖRE BESİNLER

bebeğim kahvaltıda hangi ay hangi besinleri yiyebilirEk gıdaya geçişte kahvaltı son aşamadır. Ek gıdaya geçiş 6. ayda başladıysa 6.ayın sonunda ya da 7. ayın başlangıcında kahvaltıya geçiş yapılabilir. Başlangıç olarak bebeklere yaptırılacak kahvaltı, yavaş yavaş besinleri tattırmak şeklinde olmalıdır. Burada da öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin hangi gıdalara alerjisi olduğunu belirlemektir. Bu belirleme için kesinlikle besinleri tek tek ve 3 gün bekleme kuralına uyarak vermemiz gerekmektedir. Bebeklere genelde sunulan kahvaltılarda daha çok hazır gıdalara başvurulurken, burada yer alacak tariflerde daha az işlenmiş ve doğal besinlere yer verilecektir. Buna rağmen bebeklerinize kahvaltı hazırlarken hazır gıdalara yer verilmeden de geniş bir listeye sahip olabileceğinizi hep beraber göreceğiz. İşte bebeğinizin kahvaltısında yer alabilecek besinler ve kahvaltıya eklenebilme zamanlarını ay ay gösteren açıklamalar...

*YUMURTA: Tam pişmiş yumurta sarısından 1 nohut büyüklüğüyle başlanılır, 3 günde bir, miktarı arttırılarak 2 haftanın sonunda (eğer alerji gözlenmemişse) tam yumurta sarısı verilebilir. Yumurta, yutması güç bir besin olduğu için başlangıçta anne sütüyle ya da meyve ve sebze suları ile (özellikle c vitamini içeren ev yapımı meyve ve sebze sularıyla) ıslatılarak yumuşatılması bebeğinize yutma kolaylığı sağlayacaktır. yumurtanın C vitamini açısından zengin bir besinle birlikte tüketilmesi, içindeki demirin emilimini artırır. Ayrıca yumurta patatesle birleştiğinde proteininden daha fazla yararlanılır. Ayrıca çiğ yumurtadan Salmonella bakterisinin insana geçme olasılığının yüksek olması nedeniyle özellikle 2 yaşına kadar çocuklara tam pişmiş yumurta yedirmeniz gerekmektedir.

*PEYNİR: Akşamdan kaynatılıp soğutulmuş içme suyuna konulan beyaz peynir, buzdolabında bekletilerek tuzundan arındırılır. Suda bekleyen peynir yumuşadığı için bebek tarafından daha kolay yutulur. Başlangıçta pastörize inek peyniri ya da tuzsuz lor peyniri kullanılmalıdır. Daha sonraki aşamalarda(9-10. Aydan sonra) kimi uzmanlar kaşar peyniri verilmesinde bir sakınca görmemektedir. Ancak kaşar peynirde olan tuz sizi düşündürüyorsa, burada size tuzsuz dil peynirini önerebiliriz.

Labne peynir! Tuzsuz olması nedeniyle özellikle bebek kahvaltılarında önerilmektedir. Ancak içeriği çok açık bir şekilde belirtilmeyen bu peynir türünün bebekler için sağlıklı olduğu konusundaki şüphelerimden dolayı sırf tuzsuz olması gibi bir nedenle bu peynirin bebeklere yedirilmesini önermiyorum!..

Miktar olarak 1 çay kaşığı şeklinde başlanarak bebeğinizi peynirle tanıştırabilirsiniz. Daha sonraki günlerde 1-2 tatlı kaşığı kadar peynir verebilirsiniz.

*Üzüm Pekmez: 6. aydan itibaren 1 çay kaşığı üzüm pekmezini bebeğinizin kahvaltısına ekleyerek başlayabilir, yavaş yavaş miktarı arttırabilirsiniz.

Harnup( keçiboynuzu pekmezi) 6. aydan sonra bebeklere günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bebeklere verilebilirken, bebeğinize vermeden önce doktorunuza mutlaka danışınız. 1 yaş üstü çocuklarda günde 3 defa 1 çay kaşığı verilebilir. Ayrıca, pekmezin soğuk pres olmasına ve %100 organik olmasına dikkat ediniz.

*Tahin: ½ çay kaşığı tahinle başlanabilir, ilerleyen aylarda miktar arttırılabilir ve haftanın birkaç günü verilebilir. Tahinin bol miktarda susam yağı içerdiği unutulmamalıdır ve tahinin yer aldığı kahvaltılarda tereyağı miktarı azaltılmalı ya da hiç ilave edilmemelidir.

*Tereyağı: Tuzsuz tereyağı tercih edilmelidir. Tereyağı, bebeğinizin her kahvaltısında mutlaka yer alması gereken bir besindir. Miktar olarak 1 çay kaşığı ile başlanarak, ilerleyen aylarda miktar arttırılabilir.

*Zeytin: Vitamin ve mineraller açısından zengin içeriğe sahip olan zeytine bebeklerin kahvaltısında yer verilebilir. Sağlık açısından birçok yararı olan zeytin, bebeklerin beyin gelişimi için de oldukça önemli bir doğal besin kaynağıdır. Zeytinin bebeklere önerilmeme nedeni tuzudur. Tuzsuz ya da az tuzlu zeytin tercih edilebilir. Az tuzlu 1-2 tane zeytin akşamdan içme suyuna(kaynatılıp soğutulmuş su olması tercih edilmesi daha sağlıklıdır) konularak, buzdolabında bekletilerek tuzundan arındırabilirsiniz ya da tuzundan arındırmak için kahvaltıdan önce birkaç parçaya bölerek sıcak suda yarım saat bekletmeniz de tuzundan arınması için etkili bir yöntemdir. Zeytini bebeklerinizin kahvaltısına 9. aydan sonra ekleyebilirsiniz ve haftanın birkaç günü bebeklerinize yedirebilirsiniz. Etli ve kahverengi çekirdekli zeytinleri tercih etmelisiniz.

* Kuru yemiş: Ceviz, fındık, çiğ badem, kabak çekirdeği… 6. Aydan itibaren alerji riski dolayısıyla ceviz ve çiğ bademi vermeye başlayabilirsiniz. Miktar olarak ½ ceviz ve 1 badem olarak başlayabilir, miktarı yavaş yavaş arttırarak 1 tam ceviz ve 3-4 bademe kadar çıkartabilirsiniz. Ceviz ve bademe karşı alerji riski yok ise fındık vermeye başlayabilirsiniz. Miktar olarak 1 fındık ile başlayarak, daha sonra 3 fındığa kadar çıkartabilirsiniz. 8. Aydan sonra da kabak çekirdeği verebilirsiniz. Kabak çekirdeği işlenmemiş olmalıdır. Aldığınız bal kabağının çekirdeklerini kurutarak bebeğinizin kahvaltılarına 4-5 tane ezip katarak başlayabilirsiniz. Daha sonra miktarı 7-8 taneye kadar çıkartabilirsiniz. Her bir besini tek tek ve 3 gün bekleme kuralına uyarak vermeyi unutmayınız.

Fıstık: Bebeklere 2 yaşına kadar kesinlikle verilmemelidir. Fıstık alerjisi ölümcül sonuçlar doğurur. Bu açıdan fıstığı bebeğinizle 2 yaşından sonra tanıştırmanız daha doğru olacaktır, paketlenmiş ürünler fıstık içeriyorsa mutlaka üzerinde belirtilmiştir. Aileden herhangi birinde alerji geçmişi varsa, alerji içeren gıdalara daha temkinli yaklaşılmalıdır. Alerji belirtileri: Göz, burun, damak ve boğazda kaşıntı, ayrıca boğazda yanma, dilde şişme, bulantı, kusma, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, morarma ve şoka girmedir.

*Ekmek, paketlenmiş bebek kahvaltıları ya da hazır bebe bisküvisi: Hazır olan hiçbir gıdayı önermemekle birlikte ev yapımı bisküvi ve ekmek için bebeğinizin en az 10 aylık olması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu işlenmiş hazır gıdalar yerine besin değerleri  yüksek ve doyurucu besinlere yer verilmesi bebeğimiz açısından daha sağlıklıdır. Bebeğimiz için daha sağlıklı olacak ve kahvaltıda ekmeğin vereceği tokluk hissini uyandıracak besinler ise; yulaf, irmik, rüşeymi, kinoa ve mısır unudur. Ancak mısır unu yerli mısırdan elde edilmişse kullanılmalıdır. Aksi takdirde GDO içeren besinlerin başında gelen mısır ya da mısır ununa bebek beslenmesinde yer verilmemelidir.

(Bebeğinize evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz yulaf unu ekmeği tarifi için tıklayınız. )

Reçel: Bazı uzmanlar hazır satılan şekersiz reçelleri önerirken, bazıları şekerli reçelleri de bebek kahvaltılarına eklemektedir. Ancak burada şekersiz satılan reçeller kabul edilebilirken, 1 yaşına kadar bebeklere şekerli gıdalar verilmemesi gerekmektedir. Bunun yerine sizlere taze meyve ya da kuru meyvelerin kahvaltıda yer almasını önermekteyiz. Bunlara kahvaltı sofrasında nasıl yer verdiğimizi bebek yemekleri kısmından görebilirsiniz. Ayrıca şekersiz marmelatları kahvaltıda bebeklerinize sunabilirsiniz. Tarifler için  tıklayınız.

*Pirinç unu muhallebisi: Muhallebi çeşidi olarak pirinç unu muhallebisini, besleyici özelliği düşük olduğu için önermemekteyiz. Onun yerine sizlere daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, besleyici değeri yüksek muhallebi çeşitlerini yine bebek yemekleri kısmında sunmaktayız. Tarifler için tıklayınız.

*Kuru meyveler:

Kayısı( gün kurusu): 6. Aydan itibaren verilebilir.

Siyah üzüm kurusu( kan üzümü ): 6. Aydan itibaren verilebilir.

Erik kurusu: 7. Aydan itibaren verilebilir.

Trabzon hurması: 8. Aydan itibaren verilebilir.

Medine/ Tunus hurması: 8. Aydan itibaren verilebilir.

Yaban mersini: 8. Aydan itibaren verilebilir.

İncir kurusu: Alerji riski yüksek besinler arasında yer alır. 1 yaşından sonra 3 gün bekleme kuralına uyarak bebeğinize veriniz.

Dut kurusu: Bazı uzmanlara göre 1 bazı uzmanlara göre ise 2 yaşından küçük çocuklara yedirilmemelidir.

*Keçiboynuzu tozu: 10. Aydan itibaren verilebilir. Ancak hazır olarak satılan keçiboynuzu tozlarında katkı maddesi bulunmaktadır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

Ek gıdaya geçiş 1 "Bebeğime ne yedirebilirim?" yazımızı okumak için tıklayınız.

Ek gıdaya geçiş 2 "Bebeğime yemeğini nasıl yedirmeliyim? " yazımızı okumak için tıklayınız.

3 gün bekleme kuralı için tıklayınız.

Bebeğim hangi ayda hangi besinleri yiyebilir yazımızı okumak için tıklayınız.

Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinler yazımızı okumak için tıklayınız.

YASAL UYARI:Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi ya da reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Uygulayacağınız bilgileri doktorunuza danışarak onay almalısınız. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Yazar
Yazar
Ebru İNCE/ Site Yöneticisi Siyaset Felsefesi Uzmanı& Eğitim Danışmanı Harzem Şah & Babür Şah'ın annesi:)
Önceki Yazı:KEMİKLİ ET HAŞLAMA
Sonraki Yazı:GEBELİKTE DEMİR İLACI KULLANIMI
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.