BEBEKLERE 1 YAŞINA KADAR VERİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

kadininozu.comBAL: Clostridium Botulinum içerir ve bu da bebeklerde felce, solunum durmasına bağlı ani bebek ölümlerine neden olabilir. Ayrıca, bebeklerde iştah azalması, kabızlık ve emme güçlüğüne neden olabilir.

BALIK: Kimi uzmanlar 1 yaşa kadar bebeklere balık yedirilmesini onaylamazken, kimi uzmanlar 9-10. aylarda bebeklere balık yedirilmesinde bir sakınca görmemektedir. Ancak, aile bireylerinden birinde alerji geçmişi varsa balık 1 yaşından önce bebeğe verilmemelidir. Civa tehlikesi nedeniyle dip balıklar bebekler için uygun değildir. Antibiyotikli olması nedeniyle çiftlik balıkları da bebeklere yedirilmemelidir. Küçük balıklar da bebek beslenmesi için tavsiye edilmemektedir. Bebek beslenmesine uygun balık seçimini doktorunuzla görüşüp, doktor onayıyla 1 yaş öncesi bebeğinize yedirebilirsiniz.

BAKLA: Favizm hastalığına yol açabilir.

DOMATES, KİVİ, ÇİLEK: Alerji riski yüksek besinlerdir. Domates ve kivi: kimi uzmanlar 6. aydan sonra bu besinleri önerebilmektedir. 10. aydan sonra pişirilerek bebeklerinize az miktarda vermeye başlayabilirsiniz. Domates mevsimi dışında asla bebeklere verilmemelidir!

FISTIK: Bebeklere 2 yaşına kadar kesinlikle verilmemelidir. Fıstık alerjisi ölümcül sonuçlar doğurur. Bu açıdan fıstığı bebeğinizle 2 yaşından sonra tanıştırmanız daha doğru olacaktır, paketlenmiş ürünler fıstık içeriyorsa mutlaka üzerinde belirtilmiştir. Aileden herhangi birinde alerji geçmişi varsa, alerji içeren gıdalara daha temkinli yaklaşılmalıdır. Alerji belirtileri: Göz, burun, damak ve boğazda kaşıntı, ayrıca boğazda yanma, dilde şişme, bulantı, kusma, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, morarma ve şoka girmedir.

İNEK SÜTÜ: Bebekler için asıl kaynak, anne sütüdür. Anne sütü olmadığı durumlarda formula mamalar önerilmektedir. Formula mamaların alınamadığı durumlarda ise inek sütü sulandırılarak verilebilir. Ancak, bebeğinizde alerjiye neden olabileceği için az miktarda verilip, gözlemlenmelidir. İnek sütü bebeklerde demir eksikliğine neden olabilir.

KAKAO: Alerjiktir.

KEPEK EKMEĞİ: Vücutta demir kullanımını azaltacağı için bebek ve çoukların beslenmesinde önerilmemektedir.

KURU İNCİR VE KURU DUT: 1 Yaşından önce bebeklere verilmemelidir. Bazı uzmanlara göre 2 yaşa kadar beklenmelidir.

NARENCİYE( MANDALİNA, PORTAKAL, GREYFURT ): Bu grupta yer alan meyveler asit içerir ve bu asitler gaz ve pişiğe neden olurlar. Gaz ve pişik görülmese bile içerdikleri asitler bebeğin midesine zarar verir.

PATLICAN: Vitamin ve mineral değeri çok düşüktür ve nikotin içerir.

SALAM-SOSİS-SUCUK GİBİ İŞLENMİŞ ETLER: Pişmemiş etler olduğu için zehirlenmelere yol açabilir. Yüksek kalori nedeniyle obeziteye neden olabilir. Ayrıca, hiçbir besleyici değeri olmayan bu gıdaların GDO lu olduğu bilinmektedir ve ayda 1 oranında tüketilmesi sonucunda bile çocukluk dönemi kanser riskini önemli oranda arttırmaktadır. Şarküteri ürünlerini 1 yaş sonrasında da bebeğinizin beslenmesinde yer almamalıdır.

ŞEKER: Şekerin sindirimi zordur ve mide asitleriyle birleştiğinde şeker katrana dönüşür. Ayrıca şekerin besleyici hiçbir değeri yoktur.

TUZ: Sebze ve meyvelerde tuz bulunmaktadır. Bu tuz bebeklerin günlük tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Yemeklere ekstra tuz atmanıza gerek yoktur. Fazla tuz bebeklerde böbrek hastalıklarına neden olmaktadır.

YUMURTA AKI: İçerdiği protein nedeniyle alerji riski yüksektir. 1 yaştan sonra azar azar ve 3 gün bekleme kuralına göre verilmelidir.

SALÇA, HAZIR, DONDURULMUŞ GIDALAR VE DİYET ÜRÜNLERİ: Bu ürünlerin bebek beslenmesinde yeri yoktur. 1 yaşından sonra bebekler salçalı yemek yiyebilir, ancak ev yapımı salçaların kullanılması sağlıklıdır. Bebeğinize vereceğiniz hazır paketlenmiş gıdalarla onlara zarar verme olasılığınızın çok yüksek olduğunu unutmayın! Diyet ürünleri doktor onayı dışında kullanılmamalıdır.

ÇAY, KAHVE VEYA ASİTLİ İÇECEKLER: Hiçbir besleyici değerleri bulunmamaktadır. Kafein gibi zararlı maddeler içerdikleri için bebek beslenmesinde ve çocuk beslenmesinde yer verilmemelidir.

Önceki Yazı:BALIK ETEK GELİNLİK MODELLERİ
Sonraki Yazı:Bebek Kahvaltısı: HURMALI, KAYISILI, ELMALI MUHALLEBİ ( + 8 ay )
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.