Braxton Hicks( Yalancı Doğum ) Kasılmaları İle Gerçek Kasılmaların Ayrımı

doğum sancısı
Braxton Hicks kasılmaları düzensizdir, ağrısızdır ancak yorgunluğa bağlı ağrılar hissedilebilir. Bu ağrılar dinlenmeye bağlı olarak geçerler. Ağrılar şiddetlenerek artmazlar!

Gerçek doğum ağrıları düzenli aralıklarla gelmeye başlar ve aynı anda ağrı hissedersiniz. Bu ağrılar dinlenmeyle geçmez. Eğer ağrılarınız 1 saatte 5-6 kez tekrarlanıyorsa ve dinlenmeyle geçmiyorsa  hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bazı hamileliklerde ağrı hissedilmeden annenin suyu "sızıntı şeklinde ya da bardaktan su  boşalırcasına" gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Bazı hamileliklerde ise, sıklaşan ağrılar görülmeyebilir, ara ara gelen ağrılar ile rahimde açılmalar gerçekleşebilir. Özellikle erken doğum riski olan gebeliklerde rahim açıklığı 7-8 cm olabilir ve düzenli ağrı ya da kasılma hissedilmeyebilir. Bu nedenden ötürü adet ağrılarına benzer bel ya da karın bölgesinde hissedilen ağrıları mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Gebeliğin bu ayında haftalık kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Pelvis tabanında aşırı baskı, bebekte hareketsizlik ya da adet ağrılarına benzeyen tarzda dinlenildiğinde geçmeyen ağrılarınız varsa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Braxton Hicks Kasılmaları Nasıl Hafifletilir:

- Pozisyonununuz ağrılara neden olabileceği için pozisyonunuzu değiştirin.Yürüyorsanız oturun ve dinlenin, oturuyorsanız kısa bir yürüyüş yapın.

- Ilık bir duş alın ve sol tarafınıza yatarak dinlenin

- Ilık 1 bardak ballı süt ya da bal ile tatlandırılmış bitkisel çay için

- Susuzluk kasılmalara neden olabileceği için bol su için

- Mesane doluluğu ağrılara neden olacağı için asla idrarınızı tutmayın

*** Tüm bunları denediniz ve ağrılarınız azalmıyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz!

  • •YASAL UYARI: Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tanı, tedavi ya da reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Uygulayacağınız bilgileri doktorunuza danışarak onay almalısınız. Bu siteyi ziyaret etmiş kişiler bu bilgileri kabul etmiş sayılır.
  • Önceki Yazı:BEBEK YEMEKLERİNDE YAĞ KULLANIMI
    Sonraki Yazı:BEBEKLER İÇİN KABIZLIK GİDERİCİ KOMPOSTO
    Bir yorum yazın
    Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

    Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.