EK GIDAYA GEÇİŞ 1 "Bebeğime Ne Yedirebilirim?"

ek gıda harzBEBEĞİME NE YEDİREBİLİRİM ?
Bebeğiniz 6. ayında ve doktorunuzun onayıyla artık ek gıdalara geçiş yapacaksınız. Bebeğinizin yeni tatlara yelken açacağı bu renkli serüvende dünya onun için bir gün muz tadında bir gün ise elma... Sürekli zenginleşen yemek dünyası ile hayatın tadı onun için her geçen gün farklılaşırken, bu döneme kimi bebekler daha kolay kimi bebekler ise daha zor adapte olmaktadır. Ancak, bu dönemi zor diye tarif edebilecek bir diğer grup ise hiç kuşkusuz, anneler olmaktadır. Annenin zihninde bundan sonraki hayatında hep var olacak iki soru belirir: “Bebeğime ne yedirebilirim?" ve “Bebeğime yemeğini nasıl yedirebilirim?" Bu yazımızda öncelikli olarak “Bebeğime ne yedirebilirim ?” sorusunu ele alacağız.( “Bebeğime yemeğini nasıl yedirebilirim?" sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayınız.)
Bebeğini en iyi şekilde ek gıda ile desteklemek isteyen anne, onu hiçbir şeyden mahrum etmek istememektedir. Ancak bu dönemde sabırlı olunmalı ve acele edilmemelidir. Bebeğinizin önünde bütün tatları tatmak için uzun bir zaman dilimi olduğu unutmamak gerekir. Bebeğinize zamanından önce vereceğiniz gıdalar yarar yerine zarar verebilir. Atacağınız her adımda doktorunuzdan onay almayı unutmayınız. Bebeklere ne yedirilmeli? Sorusu karşısında doktorların fikir ayrılıkları olabilmektedir. Örneğin bazı doktorlar bazı gıdaların yedirilmesini 1 yaşına kadar sakıncalı bulurken bazıları 7. Aydan sonra o gıdayı bebeğinize vermenizde sakınca görmeyebilir ya da doktorunuzun size yedirme dediği gıdayı başka bir annenin bebeğine yedirdiğini görebilir ve bunun doktorunun önerisi olduğunu duyabilirsiniz. Bu durum sizde kafa karışıklığına yola açabilirken, sizi rahatlatabilecek tek kişinin yine doktorunuz olduğunu unutmamalısınız. Bunun için doktor seçiminizi iyi yapmalı ve doktorunuzla iyi bir iletişim kurmalısınız. Doktorunuz size risk grubunu içeren ve belirli bir döneme kadar vermemeniz gereken besinleri belirttikten sonra geri kalan besin grupları içerisinde hangi besinleri bebeğinize yedirip hangi besinleri yedirmemeniz gerektiğini belirleyecek asıl kişi artık bebeğinizdir. Bebeğinizin beden dili bu dönemdeki en önemli yardımcınızdır. Çünkü o size en önemli bilgiyi verecek olandır. Bu bilgi, bebeğinizin neye alerjisi olup neye alerjisi olmadığının bilgisidir. Ancak bebeğinizin size bunu doğru bir şekilde iletebilmesi için oyun kuruculuğu yapacak olan kişi yine sizsiniz.
Burada önemli olan nokta başlangıçta alerji riski çok düşük olan gıdaları tercih etmenizdir. Uzman kişilerin önerdikleri başlangıçta mevsimine göre elma, şeftali, muz gibi meyveler ve de ev yoğurdudur. Ayrıca burada önerebilecek meyvelerden bir tanesi de, adına ve tadına yeni yeni alışmaya başladığımız avokadodur. Avokado bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok faydalı bir besin kaynağıdır. (Başlangıç olarak pirinç unu muhallebisini de önerenler olabilir, ancak besin değeri zengin olmadığı için burada önerilerimiz arasında yer almamaktadır.) Bebeğinize yapacağınız ilk çorbada kullanacağınız sebzeler olarak yine alerji riski düşük olan patates, havuç ve bal kabağı gibi sebzeler tercih edilmelidir. Bu besinleri verdikten sonra her yeni besini tek tek ve en az 3 gün bekleyerek vermelisiniz. 3 günün sonunda bebeğinizde hiçbir alerjik bulguya rastlamadıysanız, o besinin bebeğiniz için alerjik olmadığını tespit edebilir ve artık bir başka besini 3 gün deneme kuralıyla bebeğinize tattırmaya başlayabilirsiniz. Peki, bebeğinizin gıdaya alerjisi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bebeğinizin gıdaya karşı alerjisi varsa, gıdayı aldıktan sonra bazı bulgular ortaya çıkar. Bunlar; kusma, karın ağrısı, ishal, deri rengi ya da doku değişikliği (kızarma, kabarma) gibi bulgulardır. Bu durumda gıdayı bebeğinize vermeyi bırakın ve 15-20 gün ara verdikten sonra aynı gıdayı tekrar bebeğinize vererek en az 3 gün gözlemleyiniz. 3 gün bekleme kuralı için tıklayınız.
Sonuç olarak; 6. ay ve sonrasında kesinlikle doktorunuza danışarak ek gıdaya geçiş yapmalısınız. Geçiş kararı alındıktan sonra alerji riski düşük elma, şeftali, yoğurt, patates ve havuç gibi gıdaları öncelikli tercih etmelisiniz. En az 3 gün kuralı alerji tespiti ve önlemi için aşırı önemli olduğundan acele etmeden extra vereceğiniz yeni besinleri bu süre zarfında etkileri bakımından gözlemlemeli, kaşıntı, kızarıklık, kabarma, uyku düzeninde bozulma ve davranışlarında rutin olmayan aksamalar varsa doktorunuza başvurmalı ve tetkiki yoluna gitmelisiniz.

Bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını merak ediyorsanız, "Bebeğim ek gıdaya geçmeye hazır mı? "yazımız için tıklayınız.

  • YASAL UYARI:Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbı tanı, tedavi ya da reçete bilgisi özelliği taşımamaktadır. Uygulayacağınız bilgileri doktorunuza danışarak onay almalısınız. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır.
Yazar
Yazar
Ebru İNCE/ Site Yöneticisi Siyaset Felsefesi Uzmanı& Eğitim Danışmanı Harzem Şah & Babür Şah'ın annesi:)
Sonraki Yazı:BEŞAMEL SOSLU KARNABAHAR
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.