HAMİLELİKTE CIVANIN ZARARLARI

civa içeren balıklarBu yazımızda sizlere bebeğinizin sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyebilecek çok önemli zararlı etkilerin başında gelen cıva ve kaynağı olan ürünler hakkında bilgi vermeye çalışacağız...

Cıva, organik(yiyeceklerden), inorganik(çalışma ortamı, dış etkiler v.s) şeklinde vücuda girip etki gösterebilir.

Balık ve kabuklu deniz canlılarının tüketimi sonucunda vücuda kolayca alınabilecek olan cıva özellikle hamile bayanlarda bebeğin büyüyen beyni ve sinir sistemini çok olumsuz etkileyebilir. Amerika'da yapılan araştırmaların sonucunda fare deneklerde cıva verilmesi sonucunda bir çok tümör oluşmuş var olan tümörlerin sayısında artış gözlenmiş, özellikle beyin ve böbrek ilk etkilerin gözlemlendiği organlar olarak başta yerlerini almıştır. Bebekte ise; bilişsel düşünme, bellek, dikkat, dil(konuşma), ince motor beceriler(zihin kas koordinasyonu-parmak kasları kullanımı-yazma v.s), görsel-uzaysal becerileri anne karnında cıva formlarından biri olan metil cıvaya maruz kalma oranı ve maruz kalma süresi gibi etkenlere de bağlı olarak olumsuz etkilenmekte ve istenmeyen durumlara yol açmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki organik ya da inorganik formda cıva maruziyeti kanserleşme nedenlerinden biridir ve özellikle sanayi atıklarının bunca yaygın bir sorun haline gelerek çevre kirlenmelerinin sonucu olarak vücuda giren cıva miktarının artışı ile kanserleşme vakalarının artışı arasındaki yakın benzerlik ve paralellik bu konuda almamız gereken önlemlerin gerekliliğine işaret etmekte, çalışma hayatında olsun beslenmede olsun dikkatli davranmamız gerektiğine vurgu yapmaktadır.

Buna göre uzak özellikle hamile bayanların yüksek cıva nedeniyle uzak durması gereken balık çeşitleri:
Ton balığı çeşitleri
Levrek çeşitleri
Lüfer
Sarı kuyruk
Kral balığı
Kolyoz
Köpek balığı
Kılıç balığı
Kral uskumru
Tilefish (kiremit balığı)

Yiyebileceğiniz balık türleri:
Sardalya
Alabalık
Ringa
Uskumru(atlantik, jack ve kefal)
Gökkuşağı alabalığı(çiftlik)

Çevremizde şahit olduğumuz sigara ve alkol kullanmadığı halde kanser olmuş hastaların öyküleri incelendiğinde hiç de azımsanmayacak bir oranda cıva maruziyeti bulunmaktadır.

Alzeimer gibi geleceğimizi tehdit eden hastalıkların incelenmesi esnasında beyin örneklerinde cıva maruziyeti bulunduğu ve belli bir seviyenin üzerinde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek iken sadece bebeğimiz için değil sağlıklı kalarak kendimiz ve evlatlarımızın geleceği için de bu önemli etkenden ve sebeplerinden elimizden geldiğince uzak durmalıyız.

Önceki Yazı:ZULUF FASÜLYE
Sonraki Yazı:OKALİPTÜS YAĞI VE FAYDALARI
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.