SEZARYEN DOĞUM

SEZARYENHamilelik süreci boyunca anne adayının kafasını  en çok karıştıran sorulardan bir tanesi de doğum şeklidir. Hangi doğum şeklini yapmak istediği hamileliğin sonuna doğru kesinleşirken, ülkemizde çoğu anne adayı sezaryen doğumu tercih ederek bebeğini bu yöntemle dünyaya getirir. Öncelikle belirtmeliyiz ki hamilelik seyrini doğal tamamlanması için normal doğum tercih edilmelidir. Ne yazık ki günümüzde normal doğum yöntemi anne adayları tarafından çok tercih edilmezken, daha kolay olduğu düşünüldüğü için sezaryen doğum daha çok tercih edilmektedir. Oysa sezaryen doğum ancak gerekli durumlarda uygulanması gereken bir karın ameliyatıdır. Sezaryenin gerekli olduğu durumlardan birkaçı şu şekildedir: Bebeğin yan ya da ters durması, iri bebek olması, kordon dolanması, çatı darlığı ya da gebelik seyrinde bebeğin tehlikeye girmesidir. Bu durumlarda sezaryen doğum gereklidir.

Peki, sezaryen doğum nedir?

Sezaryen doğum, normal olan bir doğum yöntemi değil, bir karın ameliyatıdır. Ameliyat öncesi gebeye genel ya da epidural anestezi uygulanır. Genel anestezide gebe tamamen uyutulurken, epidural anestezi de gebenin belden aşağı kısmı uyuşturulur.  Sezaryen ameliyatından en az 6 saat öncesine kadar doğuma girecek olan gebenin hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Nedeni ise; midede kalan herhangi bir şey olursa ameliyat esnasında bu şeylerin akciğerlere kaçma ihtimalinin olmasıdır. Anesteziden sonra gebenin kasıklarında yatay ya da dikey bir kesik oluşturulur. Kesilen katmanlar şunlardır: En dış cilt, cilt altı yağ doku, kas kılıfı, karnın ön duvarındaki kas, karnın zarı, rahimin etrafındaki zar, rahim kası ve amniyon kesesi.

Bütün bu katmanlar kesildikten sonra önce bebeğin başı kesikten dışarı çıkarılarak bebeğin nefes alması sağlanır. Ardından bebeğin plesantası (eşi) çıkartılır ve rahim temizlenir. Kesilen tüm katmanlar tek tek dikilerek en dış cilt estetik dikiş ile dikilir.

Sezeryan doğum esnasında hiçbir ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ise uyuşmanın etkisi geçtiği için anne yoğun bir ağrı hissetmeye başlar. Bu ameliyattan sonra iyileşme süreci bünyeden bünyeye değişirken süreç 1 hafta ile 1 ay arasında değişmektedir.

Normal Doğum ve Faydaları yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

 

Önceki Yazı:BALKABAĞI&FAYDALARI
Sonraki Yazı:DUŞ SONRASI SAÇLARIN KABARMAMASI İÇİN ÖNERİLER...
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.